Psühhiaater Erika Saluveer filmist “Lõhestunud”: Lastega, kes liiga palju kannatavad, võib juhtuda väga koledaid asju.”

"Lõhestunud" Viaplays

Viaplaysse on jõudnud üllatavate süžeepööretega ja painavalt pineva õhustikuga õuduspõnevik “Lõhestunud” (“Split”), mille režisööriks ja stenaristiks on M. Night Shyamalan, kes on tuntud oma kõhedustekitavate põnevike loojana (“Kuues meel”, “Purunematu”).

Dissotsiatsiivse isiksuse mitmesuse häiret põdevas Kevinis (James McAvoy) elab 23 eri personaalsust ning ühel päeval röövib üks Keviniga sama keha jagavatest persoonidest parkimisplatsilt ilma vaevata kolm teismelist tüdrukut. Keldriurkasse vangistatud tüdrukud saavad järkjärgult tuttavaks nende röövijas elavate vägagi erinevate tüüpidega, kelle hulka kuuluvad näiteks elukogenud karm ja nõudlik daam kui ka 9-aastane naiivne poiss. Tõeline õudusunenägu algab aga hetkest, mil oma esimesi märke hakkab ilmutama Kevini uusim ja senimaani teadvuse sügavuses redutanud Elajas, olend, kes valitseb salamisi kõigi 23 isiksuse üle.

Kui palju on filmil “Lõhestunud” ühist päriseluga ning mis üldse dissotsiatsiivset isiksuse mitmesuse häiret põhjustada võib, räägib tunnustatud psühhiaater Erika Saluveer.

Kuivõrd sageli esineb maailmas dissotsiatiivse isiksuse mitmesuse häiret?

Statistika ütleb, et seda on umbes üks protsent elanikkonnast ning kolm protsenti nende patsientide hulgast, kes on sattunud psühhiaatriahaiglasse. Seda on väga vähe ning kui ma mõtlen oma 30-aastasele tööstaažile, siis selliseid patsiente, kellel on kaks või leebemal kujul rohkem pooli, võib kahe käe sõrmedel kokku lugeda. Ja need erinevad pooled ei pruugi olla inimeses sellisel määral, et ta ei teadvustaks neid või ei suudaks neid kirjeldada.

Kas nii suur eri isiksuste arv (filmis 23) ühes inimeses on reaalne?

Üks asi on film, mille eesmärgiks on emotsioone tekitada ja teine asi on reaalsus. Mina pole isiklikult psühhiaatriahaiglas nii rohkearvuliste personaalsustega patsienti kohanud. Aga loomulikult ei saa eitada, et kusagil äkki on. Mine tea…Leian, et filmis oli isiksuste arv meelega võimendatud, et illustreerida dissotsiatsiivse isiksuse mitmesuse häiret ning tekitada vaatajas tugevamaid emotsioone.

Mis võib olla selle häire avaldumise põhjus?

Avaldumise põhjuseks on läbi ajaloo ja ka tänapäeval peetud tõsist lapsepõlvetraumat. Nii füüsiline kui seksuaalne vägivald omab tõsist tagajärge arenevale ajule ja noore inimese psüühikale ja selle tagajärjed elavad tulevikus, nagu me ka filmis näeme ja seda mitte ainult peategelasel vaid ka ühel tütarlapsel, kes Kevini ohvriks langes. Neiu oli juba koolis teistsugune ja välja tõrjutud ning selgus, et ka tema lapsepõlv polnud just kiita. Kusjuures nii nagu ka filmis, siis ka päriselus kehtib tõsiasi, et kui oled kunagi tõsise trauma läbi teinud, on sellest väga raske taastuda. Eriti siis, kui oled laps.

Kas dissotsiatsiivne identsuse häire on tugeva lapsepõlvetrauma puhul peamine oht, mis lapsel tekkida võib?

Dissotsiatiivne identsuse häire on üks variantidest. Me räägime geeni ja keskkonna paradigmast ja kui vastav geneetiline taust langeb kokku vastava keskkonna tingimustega, siis võib tekkida üks või teine või kolmas häire. Arvan, et see on ka üks asi, mida film meile öelda püüab, et kui lapsed kogevad midagi väga dramaatilist või traagilist, mis on üle nende psüühika, siis võib nende aju väga omapärasel moel tööle hakata. Lõhestumine on esimene kaitsemehhanism, kus negatiivsed emotsioonid tôrjutakse psüühikast välja, need kuuluksid nagu kellegi teisele.

Kui me räägime psüühika kaitsemehhanismist, siis mida selle all täpsemalt silmas peetakse?

Kui inimese tunded on integreeritud ja minapilt on integreeritud ja hea ja halb on integreeritud, siis ta suudab tuvastada oma identsust – kui vana ta on, kes ta on, mis iseloomuga ta on jne. Inimesed, kelle identsus ei ole integreeritud, ei suuda anda sellist minapilti. Ühel hetkel võivad nad olla leebed ja heatahtlikud, kuid nendes võib elada ka väga jõuline ja sadistlik osa. Tunded, mis käivad psüühikale üle jõu, dissotseeritakse, tõrjutakse psüühikast välja, mistõttu inimese integreeritus ei hakkagi arenema. Mida raskem on trauma, seda aktiivsem on dissotsiatsiooni mehhanism ja võib juhtuda, et see, mis välja tõrjutakse ei ole ainult tunded vaid lausa isiksuse erinevad osad. Et inimene muutub aga nii lõhestunuks nagu filmis nähtud Kevin, on siiski üle paisutatud.

Kas inimese isiksusehäire võib teistel ka märkamata jääda?

Kui kontaktid on pinnapealsed, siis küll. Sellised häired avalduvad pigem lähedastes suhetes ja kontaktides. Lähedastes suhetes võivad inimesed olla hoolimatud, sadistlikud või konfliktsed, üleolevad. Nad ei oska hoida lähedasi suhteid. Aga põhjus, miks nad ei oska, seisneb selles, et nende baasalus on traumeeritud. Neil puudub kogemus baasusaldusest ja tõelistest lähisuhetest. Eestlased on suhteliselt vaoshoitud.

Kas ja kui palju otsitakse meil abi psühhiaatriliste murede korral?

On positiivne, et inimesed julgevad järjest rohkem abi otsida ning siinkohal on suureks abiks ka ajakirjandus, kes kajastab olulisi teemasid nagu koolikiusamine, koduvägivald, kaassõltuvus perekondades, kus on probleemiks alkoholi liigtarvitamine jne. Kahjuks aga näen, et Eestis ei tööta vaimse tervise poliitika täna veel nii hästi kui võiks, nõudlus abi järele on suurem kui pakkumus ja võimalused.

Filmi “Lõhestunud” näed SIIT.

Kui “Lõhestunud” pole päris Sinu film, siis meil on veel palju muud huvitavat. Tule loe ise.