Õudusfilm “Võõrkeha”: kas 1982. aasta legendaarse õudusulmeka uusversioon?

Reklaamivabasse voogedastuskeskkonda TVPlay Premium jõudis 2011. aastal valminud õudukas “Võõrkeha, mis kannab sama nime 1982. aastal valminud legendaarse õudusulmekaga. Seepärast uurisime, mis eristab uut “Võõrkeha” vanemast versioonist, mille koht IMDB kõigi aega parimate filmide edetabelis on auväärne 165.

 

Kas 2011. aasta “Võõrkeha” on 1982. aasta filmi uusversioon?

Mitte päris. Kuigi teema on enam-vähem sama, on see John Campbelli 1982. aasta “Võõrkeha” eellugu, kuna sündmused leiavad aset samas Thule nime kandvast norralaste uurimisbaasis Antarktises. Stsenaristi sõnul nähti kõvasti vaeva, et eellugu võtaks arvesse kõiki detaile, mida on näha 1982. aasta filmis. Uus linateos lõpeb peaaegu täpselt seal, kus 1982. aasta “Võõrkeha” alustab.

Kus Thule asub?

Atlandi ookeani lõunaosas asuv Thule on üks Lõuna-Sandwichi saartest, mis jääb Lõuna-Ameerika lõunatipu ja Antarktika põhjatipu vahele. Kuigi norrakate uurimisbaasi kutsutakse Thule, ei asu see ilmselt samanimelisel saarel.

Kuidas kosmosest pärit võõrkeha külmununa Antarktises ellu jäi?

Kumbki film ei anna päris täpseid selgitusi, kuid ilmselt õnnestus tal pikaajalises äärmuslikus külmas viia kehafunktsioonid miinimumini ja jääda talveunne, millele on viidatud ka 1982. aasta filmis. Kui uurimisbaasi laboris puuriti jääblokki proovide võtmiseks auk, ärkas võõrkeha kokkupuutel hapniku ja sooja õhuga sadu aastaid kestnud unest.

Kuidas suudab võõrkeha võtta oma ohvrite kuju?

1982. aasta filmis uurib Kate laboris vereproovi ning tuvastab, et iga võõrkeha rakk ründab lähimat võõrast rakku, haarab selle endasse ja pooldub. Nii võtab võõrkeha rünnatava organismi raku kaupa täielikult üle, kusjuures selle protsessi kiirus on eksponentsiaalne.

Kas võõrkehal on ka oma “õige vorm”?

Ilmselt küll, kuid tõenäoliselt pole see mõlemas filmis nähtud suur ja halb tulnukas, vaid hoopis imeväike keha, mida võib näha vaid mikroskoobi all. Pigem sarnaneb rakk raku haaval organisme üle võttev võõrkeha viirusega.

Miks uuele filmide pandi sama nimi kui 1982. aasta “Võõrkehal”?

Peamine põhjus on see, et alapealkiri nagu “Võõrkeha: Algus” või “Võõrkeha: Päritolu” jne ei kõlanud filmitegijate arvates nii auväärselt kui lihtsalt “Võõrkeha” (“The Thing”).

Kuidas on uus film seotud 1982. aasta linateosega?

Neid elemente on päris palju, näiteks:

  • 1982. aasta filmis leitakse laagrist suur jääblokk, kus kosmosest pärit olend 2011. aasta filmis algselt oma talveund magas.
  • Ameeriklased leiavad uurimisbaasist 2011. aasta filmis tehtud video, kust on näha jääkamakas magava olendi toomist uurimisbaasi.
  • 1982. aasta filmis leitakse kaks põlenud inimlaipa, mis on tõenäoliselt uurimisrühma kahe liikme jäänused.
  • Augud uurimisbaasi seintes näitavad jälgi leegiheitja plahvatusest, mis juhtus 2011. aasta filmis.
  • 2011. aasta filmis jääb verine kirves laoruumi seina kinni ning seal on see alles ka aastal 1982.