Põnevusdraama “Mata Hari”: 10 sensuaalset fakti I maailmasõja seksikooni kohta

Mata Hari Viaplays

Mata Hari on võimas ajalooline põnevusdraama kurikuulsast eksootilisest tantsijast, kelle prantslased hukkasid I maailmasõja ajal Saksa spioonina. Kuna eelmisel aastal valminud draamasari nimikangelasest jõudis reklaamivabasse voogedastuskeskkonda Viaplay, otsisime välja 10 sensuaalset fakti selle kohta, kuidas eelmise sajandi alguse seksisümbolist sai väidetav salakuulaja.

  1. Vaatamata aasiapärasele nimele sündis Mata Hari tegelikult 1876. aastal Hollandis Leeuwardenis ning tema õige nimi oli Margaretha Geertruida Zelle. Tantsijakarjääri alguses võttis ta lavanime Mata Hari, mis tähendab malai keeles “päikest” ja “päeva silma”. Kuigi daam lasi liikvele kuulujutte, et ta on Jaava saarel üles kasvanud ning ema poolt pooleldi jaavalane, olid ta mõlemad vanemad tegelikult hollandlased. Tõde oli neis juttudes vaid nii palju, et ta elas tõesti 7 aastat koos abikaasaga Jaava saarel praeguses Indoneesias.
  2. Esimene skandaal tekkis preilil juba koolipõlves, kui kooli direktor hakkas teismelise tüdrukuga kohatult flirtima ning neiu pidi koolist lahkuma. Edaspidi tõi nõtke keha ja kirgi küttev eksootiline tantsustiil talle rohkelt tähelepanu mitmel pool maailmas ning publikut langes kui loogu.
  3. Algselt õppis tulevane salakuulaja lasteaiaõpetajaks, ent 18-aastasena vastas ta kapten Rudolf MacLeodi ajalehekuulutusele, milles Hollandi koloniaalarmee ohvitser otsis endale naist. 1895. aastal abielluti ning sõideti mehe teenistuskohta Jaava saarele, kus sündis ka kaks last. Abielu lõppes lahutusega, kuna mees oli vägivaldne ja liialdas alkoholiga.
  4. Et peletada üksindust tollases Madalmaade Ida-Indias, hakkas värske abielunaine uurima kohalikku kultuuri ning õppima indoneesia tantsu. Sellest kujunes investeering tulevikku, mis võimaldas tal õnnetu abielu lahutada ning tagasi Euroopasse kolida.
  5. Pariisis alustas naine iseseisvat elu tsirkuses esinejanime Leedi MacLeod all ratsutajana töötades, seejärel aga siirdus eksootiliste tantsude alale. Ta kasutas Euroopa oriendivaimustust enda kasuks ning esitles end põnevuse lisamiseks Jaava printsessina. Euroopa kuulsaimaks eksootiliseks tantsijaks sai ta aga tänu sellele, et tavatses esineda poolpaljalt või koguni suisa alasti ajal, mil naiste rannarõivamood kattis kogu keha. Sageli ei olnudki nutikas naine laval alasti, vaid kandis nahavärvi liibuvaid kehakatteid, mis selle illusiooni lõid. Need skandaalsed ülesastumised ajasid metsikuks mehi kõikjal üle Euroopa.
  6. Kuna Mata Hari oli kõrvaltegevusena alustanud ka kurtisaanikarjääri, hankis ta endale terve rea mõjukaid ja jõukaid armukesi alates miljonäridest, pankuritest ja töösturitest kuni diplomaatide, ministrite ja ohvitserideni. 1916. aastal kohtas ta oma elu armastust, noort Vene pilooti Vadim Maslovi, kes lennuki allatulistamise järel Prantsusmaal haiglaravil viibis. Naine soovis meeletult kapten Maslovit rindel külastada, ent see luba anti üksnes tingimusel, et daam hakkab Prantsusmaa kasuks spioneerima.
  7. Prantsuse ohvitserid uskusid, et Mata Hari tantsijakarjäär ja tema rahvusvahelised kontaktid tulevad sõjas kasuks. Nii loodeti, et daam suudab võrgutada Saksamaa viimase keisri Wilhelm II poja, kroonprints Wilhelmi ning pakkusid talle selle töö ja Saksa sõjasaladuste eest miljon franki.
  8. Mata Hari suutlikkus ületada mängleva kergusega riigipiire sõdivas Euroopas tekitas liitlastes kahtlusi, et ta luurab topeltagendina ka Saksamaa kasuks. 1916. aastal arreteerisid ta britid, ent vabastasid pärast seda, kui naine kinnitas liitlase Prantsusmaa kasuks töötamist. 1917. aastal enam tal nii hästi ei läinud, kuna Prantsuse salapolitsei oli suutnud lahti murda sõnumi Saksa luurelt. Selles viidati Saksa luureagendile koodnimega H-21, kelleks prantslased pidasid just Mata Harit. Ehkki otseseid tõendeid selle kohta polnud, nähti märki reetmisest naise täiuslikus esinemisoskuses ja Saksa ohvitseridelt seksiteenuste eest vastuvõetud rahas. Kõrgklassi kurtisaani süüdistati luuramisega vähemalt 50 000 Prantsuse ja Briti sõduri surma põhjustamises ning ta hukati 15. oktoobril 1917 kui Saksamaa spioon. Prantsuse arhiividokumendid näitavad, et Mata Hari ei olnud neis kuritegudes tõenäoliselt siiski süüdi.
  9. Mata Hari keha kasutati pärast mahalaskmist meditsiiniuuringuteks. Tema pea palsameeriti ning seda hoiti Pariisi anatoomiamuuseumis, ent 2000. aastal avastati, et see on kadunud. Kuraatori hinnangul läks Mata Hari pea tõenäoliselt kaduma juba 1954. aastal muuseumi ümberkolimisel ning välja pole see ilmunud tänaseni.
  10. Mata Harit peetakse Prantsuse striptiisitraditsiooni üheks rajajaks. Tema leivanumbriks oli esinemise ajal kõigist riietest ajapikku vabaneda nii, et keha jäi katma üksnes vääriskividega rinnahoidja ning mõned ehted käte ümber ja peas.