Kaheksa eepilist filmisoovitust Vabariigi aastapäevaks

vabariigi Hackshaw Ridge

Kui Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva paraad saab vaadatud, siis on hea jätkata patriootlikul lainel. Selleks otsisime reklaamivaba voogedastusteenuse Viaplay videoteegist välja kaheksa pidupäeva sobilikku filmi, mis on allpool reastatud filmiportaali IMDB hinde järgi:

Seitsme Oscari võitja “Schindleri nimekiri” (1993), IMDB kõigi aegade parimate filmide edetabelis kuuendal kohal hindega 8,9 10st

Põhinedes päriselt toimunud sündmustel, räägib Steven Spielbergi eepiline film “Schindleri nimekiri” Teise maailmasõja holokaustist pääsenutest ja mehest, kellest ootamatult nende päästja sai. Parandamatu naistemees ja sõjast tulu lõikav Oskar Schindler kasutab Poola juute odava tööjõuna, et natsidele kööginõusid toota. Ent kui ta näeb pealt, kuidas vägivaldselt hävitatakse müüriga piiratud geto, kus Krakowi juudid elama olid sunnitud, hakkab Schindler tasapisi aduma natsismi piiramatud julmust. Kui ta töölised saadetakse töölaagrisse, satuvad nad sadistliku natsi Amon Goethi (Ralph Fiennes) meelevalda. Kasutades oma raamatupidaja Itzhak Sterni (Ben Kingsley) abi, koostab Schindler nimekirja “vajalikest” juutidest. Makstes Goethile pistist, suudab Schindler töölaagrist päästa 1100 inimest, kes viiakse varjule ta Tšehhoslovakkias asuvasse laskemoonatehasesse. Spielbergi võimas film mängib osavalt tunnetel, on visuaalselt rabav ja emotsionaalselt raputav.

Kaks Oscarit võitnud “Hacksaw Ridge’i lahing” (2016), IMDB hinne 8,2 10st

Desmond Doss (Andrew Garfield) on seitsmenda päeva adventist, kes kutsutakse USA sõjaväkke, ent keeldub usulistel alustel relva kandmast ja vaenlast tapmast. Jõhkra Okinawa lahingu ajal ilmutab Doss uskumatut vaprust, päästes vaenlase tule all lahinguväljalt 75 haavatud kaasvõitlejat.

“Sõjale kaotatud noorus” (“Testament Of Youth”, 2015), IMDB hinne 7,3 10st

Noorus, unelmad, esimene armastus… Sõda purustas kõik. Film räägib loo Vera Brittaini nimelisest naisest, kes suundub Esimeses maailmasõjas medõena rindele. Tema vend, armsam ja lähedased langevad. Koju naastes mõistab ta, et toimunu on muutnud tema elu. End mitte täielikult kaotamaks, haarab ta kirjasule…

“Me olime sõdurid” (2002), IMDB hinne 7,2 10st

Filmis meenutatakse 1965. aasta novembris aset leidnud kolmepäevast lahingut Põhja-Vietnami armee ja USA 7. üksuse vahel. Mel Gibson kehastab kolonel Harold Moore’i, kes pidi viima 400 kogenematut sõdurit lahingusse Drangi orus, mis sai peagi tuntuks kui „Surmaorg“. Peagi avastasid nad aga, et on jalgpalliväljaku suurusel alal 2000 vaenlase sõduri piiramisrõngas. Kangelaslikkus oli kohustuslik ning Moore ja ta kaaslased keeldusid rasketele kaotustele vaatamata alistumast.“

“Sõjapealikud” (2007), IMDB hinne 7,1 10st

Kangelaslik lugu kolmest verevennast ning nende pingutustest keset sõda ja poliitilisi rahutusi. Film põhineb Qingi dünastia lool, mis räägib kindral Ma Xinyi tapmisest.

Loomaaedniku naine” (“The Zookeepers’ Wife”, 2017), IMDB hinne 7,0 10st

Antonia Zabinska (Jessica Chastain) ja Jan Žabinska (Johan Heldenbergh) juhivad Varssavis edukat loomaaeda. Nad hoolitsevad loomade eest ning julgustavad kohalikke lapsi neid paeluvate olevuste kohta rohkem teada saama. Ent nende veetlev maailm variseb koost, kui natsid Poolasse tungivad. Nad peavad nüüd aru andma natside peazooloogile Lutz Heckile (Daniel Brühl), kelle määras ametisse Hitler ise. Žabinskad võtavad ühendust vastupanuliikumisega ning varjavad oma loomaaias juute, kes muidu Varssavi getosse satuks. Lõpuks hakkavad nad neid riigist välja aitama, ent Hecki uudishimu võib nende ülla ettevõtmise nurjata.

“Droonide sõda” (“Good Kill”, 2014), IMDB hinne 6,4 10st

Las Vegases elav endine õhuväepiloot Thomas Egan (Ethan Hawke) lennutab hävituslennukite asemel droone, mille abil kaugetes sõjakolletes terroriste tapab. Mehel tekib aga kahtlus, kui eetiline selline sõjategevus on. Kas droonide sõda toob rahu või võimendab terrorismi levikut veelgi?

Viaplays esilinastuv film “Vabad mehed”

Telesarja “Vabad Mehed” teisest hooajast väljakasvanud film räägib kapten Kullist(Ain Mäeots), kes saadetakse talle endale vastumeelselt kaitseväe kordusõppustele. Seal saab ta endale rühma, kellega püüab iga hinnaga saavutada võitu, mis tuleb sõna otseses mõttes läbi vere ja pisarate. Tal on kaaslaseks veebel Sander Torm(Anti Reinthal), kellega on neil Afganistani päevilt vanad kanad kitkuda. Sarjast tuttavad noored on sedapuhku jäätud kahe suure sõjaväelase egode vahele ja tänu sellele tuleb neil rinda pista reaalsete ohtudega, mis päädib pagulaste smuugeldajate tagaajamisega.