Ajaloolised filmid ja sarjad – Sõda.

ajaloolised filmid ja sarjad - Viaplay

Artikli ” Ajaloolised filmid ja sarjad – Sõda ” on ajendatud Ameerika sotsiobioloog Edward Osborne Wilson on öeldust, et inimevolutsiooni saab defineerida läbi konflikti ning sõjapidamine on juba meie loomuses. Sõjad on kujundanud maailma, kus me elame ning mõjutanud kogu tsivilisatsiooni. Kuna sõjad on nii oluline osa meid puudutavast ajaloost, otsis Karin Laurima reklaamivaba voogedastusteenuse Viaplay videoteegist välja 14 adrenaliinirohket tõsielufilmi ja -sarja sõja ja ajaloohuvilistele, kõik varustatud eestikeelsete subtiitritega:

“Peidetud rajad: Hitleri mägi” (“Hitler’s Mountain Hidden Traces”, 2016)

Uurivas sarjas segunevad uued arheoloogilised leiud, vahetud ülevaated sõjast, intervjuud ekspertidega, arvutigraafika ja 3D kujundid, mis otsivad peidetud jälgi sõja sümboolseimatest episoodidest.

“Hitleri rahvas” (”Hitler’s People”, 2015)

Hitler sai toetuda Saksamaa rahvale ka kirjeldamatute kannatuste ja läheneva hävingu valguses – ent kuidas? See põnev sari otsib Hitleri võimu põhjusi ta režiimi alguses ja lõpu poole, kui lihtrahvas talle katkematult lojaalsust ilmutas. Heitke sisepilk ta elule diktaatorina läbi tavakodanike elude, dokumentide, päevikute, fotode ja ilmekate seninägematute värviliste amatöörkaadrite, mis näitavad elu Natsi-Saksamaal viisil, nagu seni pole nähtud. See paeluv ja liigutav lugu paljastab sõnulseletamatu lojaalsuse ja toe, mida Saksa rahvas Hitleri suhtes ilmutas.

Kindlasti on tegemist ühe olulise teosega, mis troonib meie Viaplay filmivalikut ” ajaloolised filmid ja sarjad ” klassis.

“Kahe õe lugu” (“Tale of Two Sisters”, 2017)

Lugu kahest 20. sajandi tähtsast naisest Anne Frank’ist ja Jackie Kennedy’st ning nende suhetest oma õdedega.

“Maailmasõjast külma sõjani” (“From World War To Cold War”, 2017)

Jalta konverentsi alguses oli suur kolmik optimistlik – võit oli kindel ning saavutatud kokkulepe näis säilitavat välja võideldud väärtused. Ent ees ootas külm sõda…

“Sõda, mis muutis maailma” (“War That Changed The World”, 2016)

Dokumentaalsari räägib Hiina-Jaapani sõjast ning sellest, kuidas see kandus üle Teise maailmasõtta. Kuidas mõjutas see Hiina Kommunistliku Partei arengut ning Mao Zedongi esiletõusu. Filmis kasutatakse arhiivimaterjale, mida väljaspool Hiinat varem näidatud pole.

“Teise maailmasõja varjukülg” (“The Hidden Side of World War II”, 2015)

70 aastat pärast teise maailmasõja lõppu on mõnede selle sõja suuroperatsioonide kohta endiselt vastuseta küsimusi. See sari heidab valgust seni teadmata faktidele, unustatud kangelastele, uskumatutele pettemanöövritele, hämmastavatele lugudele vaprusest ja elumuutvatele otsustele, milleta kogu maailma saatus oleks teistsugune olnud. Sari algab D-päevaga ning ettevalmistustega rünnakuks. Seejärel heidetakse pilk vabastuspüüdlustele kõikjal Euroopas. Sarjas paljastatakse ka süngeid saladusi Adolf Hitleri võimule tõusmise kohta, mis talle Saksamaa 1933. a üldvalimistel võidu tõid.

“Teine maailmasõda: Hiina unustatud sõda” (“World War 2: China’s Forgotten War”, 2015)

Jaapani-Hiina kokkupõrge oli üks 2. maailmasõja verisemaid, kuid sellest teatakse võrdlemisi vähe ning läänes sellest palju ei räägita. Teine Hiina-Jaapani sõda sai alguse juba enne maailmasõda ning kestis selle lõpuni, tuues endaga kaasa 14 miljonit surnut ning lugematul hulgal sõjapõgenikke. Põnev saatesari on kokku pandud kõnekatest arhiivikaadritest ning intervjuudest inimestega, kel oli ebaõnne isiklikult sõda kogeda.

“Tapamasinad” (“Killing Machines”, 2016)

Sarjas on vaatluse all relvastuse ja sõjatehnika areng.

“Teine maailmasõda: Impeeriumi hind” (“World War II: The Price of Empire”, 2015)

Ühe maailma suurima filmiarhiivi enneolematu kogu abil näeme, kuidas maailm sõja-aastail täielikult ümber kujundati. Sadade tundide kaupa põnevaid reportaa#017ee konfliktist, tagalaelust ja poliitilistest liidritest näitavad sündmusi, mis viisid maailma traditsiooniliste jõustruktuuride languseni. See ülimahukas arhiiv äratatakse ellu sõjasündmuste tunnistajate mälestuste abil, mis salvestati just selle sarja tarbeks. Sõna saavad sõjaveteranid kõikjalt üle maailma – Poolast, Venemaalt, Indiast ja Suurbritanniast. Nende lugusid ilmestavad originaalsed animatsioonikaadrid, mis selgitavad nii taktikalisi kui ka globaalseid tegevusi.

“Elusalt maetud” (“Buried”, 2010)

Paul Conroy (Ryan Reynolds) on sõjaväe rekkajuht Iraagis, kes ühtäkki ärkab üles maha maetud kirstus, teadmata mis teda ees võib oodata. Ainsateks kõrvalisteks esemeteks on tal kirstus telefon ja välgumihkel. Telefoniga saab ta välismaailmaga ühendust võtta, kuid see pole suurem asi aitaja, kuna ta asub teadmata kohas Iraagi kõrbes kahe meetri sügavusel ning õhk on tema jaoks seal piiratud. Nüüd peab ta leidma viisi kuidas sellest klaustrofoobilisest lõksust välja saada enne, kui on juba liiga hilja.

“Piinakamber” (“Hurt Locker”, 2008)

Kui otsida lähiminevikust üks eredaimaid teoseid, mis liigituks teema ” Ajaloolised filmid ja sarjad – Sõda ” temaatika alla, siis on see just see film. “Piinakamber” on pingeline portree eriüksuslastest, kelle töö on üks maailma ohtlikumaid: lahingutingimustes pommide desarmeerimine. Vägivaldse kokkupõrke ajal asub seersant James (Jeremy Renner) juhtima üht suurte kogemustega pommirühma ning üllatab kaht oma alluvat, Sanborni ja Eldridge’i sellega, et saadab neid järjekindlalt linnalahingu eluohtlikku keerisesse. Jamesi käitumine jätab mulje nagu oleks ta surma suhtes täielikult ükskõikne. Ajal, mil mehed oma uut metsikut juhti ohjata püüavad, puhkeb linnas kaos ja Jamesi tõeline pale tuleb välja viisil, mis muudab kõiki mehi igaveseks.

“Kangelaste ajastu” (“Age of Heroes”, 2011)

Teise maailmasõja ajal kutsutakse kapral Rains värskelt moodustatud üksusesse nimega 30 Commando. Enne sõjatandrile suundumist tuleb värskelt värvatud üksuslastel läbida väga raske ja intensiivne treening, mis aitab neil tulevikus missioonidel edu saavutada ning elus püsida. Rühma üheks esimeseks ülesandeks on operatsioon Norras, mille käigus nad peavad hõivama Saksa inseneride abiga äsja püstitatud radarijaama, mis põhjustab liitlasvägedele palju pahandusi. Selle operatsiooni edu võib muuta kardinaalselt kogu sõja kulgu, ent seda läbi viia pole sugugi kerge.

“Imiteerimismäng” (“Imitation Game”, 2014)

1952. a talvel sisenesid Briti võimud matemaatiku, krüptoanalüütiku ja sõjakangelase Alan Turingi (Benedict Cumberbatch) koju, et uurida raporteeritud sissemurdmist. Lõpuks vahistati aga hoopis Turing, süüdistatuna “kõlvatus käitumises”, mis viis ta hävitava kriminaalsüüdistuseni homoseksuaalsuse eest – ametivõimud ei aimanud aga, et süüdistavad tänapäevase arvutiteaduse pioneeri. Juhatades kirjut rühma õpetlasi, keeleteadlasi, maletšempione ja luureohvitsere, suutis ta lahti murda seni murdmatuks peetud Saksa teise maailmasõja aegse Enigma masina koodid.

“Silmad taevas” (“Eye in The sky”, 2015)

Briti ja USA sõjaväe ühine operatsioon jälitab radikaliseerunud terroristi Nairobisse Keenias. Seda operatsiooni juhib kolonel Katherine Powell (Helen Mirren), kes on võtnud sihiks terroristliku grupeeringu hävitada. Kohalikud luureandmed näitavad, et grupeering plaanib mitmeid enesetapurünnakuid, mille peale Powell õhurünnaku korraldab. USA droonijuht Steve Watts (Aaron Paul), kes peab päästikule vajutama, kahtleb missiooni kõlbelisuses, kui märkab rünnaku sihtmärgi lähedal üheksa-aastast tüdrukut. Kõlbelised vastuolud tekitavad poliitilise ja eetilise vaidluse, mis jõuab kõrgematesse võimukoridoridesse.

Sellised sõjateemalised ajaloolised filmid ja sarjad leiad Viaplayst!

Kui ajaloolised filmid ja sarjad pole sulle, siis tule ja loe, mida Viaplayl Sulle veel pakkuda on.