15 põnevat fakti filmist “Päevavalgele”

TVPlay Premiumi filmiriiulile on jõudnud Ameerika draamafilm “Päevavalgele” (“Spotlight”). Tegu on tõsielul põhineva looga, kus 2001. aasta juuli lõpus palus Boston Globe’i peatoimetaja Marty Baron (filmis mängib teda Liev Schreiber) ühel ajakirjanikul, Eileen McNamaral, uurida lähemalt kohtukaasust, milles süüdistatakse preestrit seksuaalvägivallas. Marty Baron tuli Bostonisse olles eelnevalt töötanud Miami Heraldis, kus polnud tavaks sündmusi diskreetsemalt ja varjatumalt kajastada, seega moodustati ajakirjanikest meeskond, kes uurisid isa John J. Geoghani kaasust lähemalt. Nad soovisid teada, miks ühe inimese võikaid tegusid aastakümneid varjati ja miks lubati mehel jätkuvalt preestrina töötada. Uurimise käigus selgus aga, et isa Geoghani avalikuks tulnud pilastusjuhtumid oli vaid jäämäe tipp.

 

Siin on sulle aga 15 fakti filmist ja reaalsest loost, mida sa varem ei pruukinud teada.

 

 1. Kui päris Spotlighti meeskond preestri juhtumit uurima hakkas, arvasid nad, et lisaks isa Geoghanile avastavad nad veel 10-20 sarnast juhtumit, mida on erinevate salajaste kokkulepetega püütud varjata, kuid võika avastusena selgus, et aastakümnete jooksul oli neid juhtumeid ligi 250.
 2. Kui Micheal Keaton Walter Robinsoni rolli vastu võttis ja hakkas mehe kohta lähemalt uurima, avastas ta oma üllatuseks nad elavad üsna lähestikku. Lisaks sai ta oma valdusesse video- ja helimaterjali Walteri kohta. Seega, kui kaks meest lõpuks ka reaalselt kohtusid ja Michael püüdis Walterit imiteerida, sai viimane tõsise ehmatuse osaliseks. Mis ta nägi ja kuulis oli lihtsalt nii tõetruu.
 3. On teada, et Michael pabistas rolli vastu võttes väga Bostoni aktsendi pärast, mida ta eeldas, et peab õppima, kuid tema üllatuseks oli Walteri Bostoni aktsent vaevumärgatav.
 4. Võtete vaheajal palus näitleja Mark Ruffalo päris Michael Rezendesil, keda ta kehastas, lugeda talle tema dialoogi kõva häälega ette, et tabada mehe kõnes ja hoiakus nüansse, mis filmis kasuks tuleksid.
 5. Kõik ajakirjanikud kasutasid oma töös siniseid pastakaid, ülemused musti pastakaid ning toimetajad punaseid pastakaid.
 6. Päris Walter Robinson oli nii jahmunud, kui tõepäraselt Michael Keaton teda kujutas. Ta ütles, et kui Michael rööviks panka, pandaks raudselt tema käed raudu.
 7. Mark Ruffalo sõnul olid enamus Boston Globe’i reporteritest, kes skandaali paljastasid, rooma-katoliku usku.
 8. Walter Robinson tõdes, et kui ta vaatas, kuidas Michael Keaton teda filmis portreteeris, tekkis tal soov väga paljude inimeste ees vabandada, keda ta kunagi intervjueerinud oli.
 9. Nii nagu filmis, nii on ka päriselus Bostoni katolikul kirikul harjumatult palju poliitilist mõjuvõimu.
 10. Pärast kõikide koleduste avalikuks tulemist pidi katoliku kirik tegelema probleemidega, mis olid seni n-ö vaiba alla lükatud. Filmi linastumine oli Bostoni kardinali sõnul valus meenutus kiriku ajaloost, kuid võttis seisukoha, et ei takista inimestel selle filmi vaatamist.
 11. Näitleja Mark Ruffalo palus päris Michael Rezendesil kellegi peale karjuda, et ta suudaks meest filmis võimalikult tõetruult jäljendada.
 12. Tom McCarthy ütles ühes intervjuus, et väga paljud näitlejad võtsid ühendust reporteritega, keda nad filmis mängisid ning üllatavalt palju nendest reporteritest veetis aega ka filmivõtetel, et filmi valmimisele omalt poolt kaasa aidata.
 13. Vastab tõele, et päriselus tunnistas isa Geoghan, et oli seksuaalselt küll ringi hullanud, kuid enda sõnul polnud ta kedagi vägistanud. Tema seksuaalselt väär käitumine võis tuleneda aga sellest, et ka teda väärkoheldi teismeeas katoliku preestri poolt.
 14. Spotlighti ajakirjanikud võitsid katoliku kiriku tegude paljastamise eest Pulitzeri preemia.
 15. Pärast Boston Globe’is ilmunud lugu 2002. aastal, võtsid toimetusega ühendust veel ligi 300 inimest, keda oli samuti noorena preestrite poolt väärkoheldud.