10 vastuolulist fakti hulgi Oscareid võitnud filmi “Rentslimiljonär” kohta

Film “Rentslimiljonär” (“Slumdog Millionaire”) vaatab tagasi Mumbai slummist pärit pennitu orvu Jamali lapsepõlve alates hetkest, mil ta on täisealisena jõudnud ühe küsimuse kaugusele 20 miljonist ruupiast India telemängus “Kes tahab saada miljonäriks?”. Kui aga saade läheb vaheajale, arreteeritakse Jamal ootamatult pettusekahtlustusega. Otsisime välja kümme vastuolulist fakti voogedastusteenusesse Viaplay jõudnud linateosest (https://viaplay.ee/movies/slumdog-millionaire), mis pälvis 2009. aastal tervelt kaheksa Oscarit ja neli Kuldgloobust, rääkimata väiksematest auhindadest.

  1. “Rentslimiljonär” põhineb India kirjaniku ja diplomaadi Vikas Swarupi debüütromaanil “Q & A”. Swarup kirjutas raamatu hoopis Londonis oma välislähetuse lõpus ning romaan on fiktsioon. Kirjanikku inspireeris professor Sugata Mitra korraldatud eksperiment, mille käigus paigaldati India slummidesse internetikioskid, et igaüks saaks neid vabalt kasutada netti pääsemiseks. Juba mõne kuu pärast olid lapsed õppinud neid kasutama, arendades samaaegselt nii enda inglise keele kui ka matemaatikaoskusi. Tänaseks on projekti raames rajatud 300 internetikioski nii Indias kui mitmes Aafrika riigis.
  2. Meedia süüdistas filmitegijad, et nad ei hoolinud piisavalt lastest, kes mängisid filmis slummiasukaid. Vastusena lennutas filmi tootja Fox Searchlight lapsnäitlejad Oscarite tseremooniale Hollywoodi. Veelgi enam, režissöör Danny Boyle lõi fondi, kuhu kogunenud raha makstakse kolmele peaosas olnud lapsele välja kooli lõpetamise järel. Filmi tootja aga palkas rikšajuhi, kelle ülesandeks on viia lapsed iga päev kooli kuni nad saavad 16-aastaseks. Vaatamata filmimeeskonna siirale huvile elavad lapsed endiselt viletsuses – näiteks peategelase venda Salimi kehastanud Ismail ööbib koos perega presendi all, noore Latika osatäitja Ali aga hurtsikus lahtise kanalisatsiooni kõrval.
  3. Mercedes-Benz palus oma toodangult logod eemaldada stseenides, mis leidsid aset slummides. Filmi režissööri Danny Boyle’i sõnul kartis autotootja, et vaesusega seostamine võib rikkuda kvaliteetbrändi mainet.
  4. Naispeaosaline Latika kandis läbi filmi mimoosakollast tooni, et näidata soojust, päikesepaistet, lootust, optimismi ning samuti soovi helge tuleviku järele koos peaosalise Jamaliga. Seevastu kontrast rikaste inimeste ja slummielanike vahel tuli välja ka värvides. Kui viimased kandsid tumedaid ja määrdunud rõivaid, siis rikkad olid alati valges või heledates toonides.
  5. Väljaheidete hunnik, kuhu noor Jamal on filmis sunnitud hüppama, et saada filmitähe autogrammi, oli reaalsuses segu pähklivõist ja šokolaadist. Filmis mängis staari rolli luust ja lihast India filmikuulsus Amitabh Bachchan.
  6. Režissöör tahtis filmi mängima ka Bollywoodi staari Shah Rukh Khani, kes juhtis India versiooni miljonärisaatest, et ta mängiks filmis iseend ehk sama saate juhti. Paraku see ei õnnestunud ning nii mängib saatejuhti hoopis näitleja Anil Kapoor, kes oli samas saates külaline ning teenis 5 miljonit ruupiat.
  7. “Rentslimiljonär” on 1987. aastal valminud “Viimase keisri” järel de facto esimene välismaine film, mille USA Filmiakadeemia on nimetanud aasta parimaks filmiks. Koos “Schindleri nimekirjaga” on see linateos ainus, mis on võitnud parima filmi, režii ning stsenaariumi tiitlid nii Oscarite, Kuldgloobuste kui ka Briti Filmi- ja Telekunsti Akadeemia auhindade jagamisel.
  8. Peaosatäitja Dev Patel ei olnud kunagi enne filmivõtteid Indias elanud, ent võitis rolli tänu sellele, et esimest valikut peeti liiga hea välimusega näitlejaks selle osa jaoks. Peaosalised Dev Patel ja Freida Pinto ei olnud paar ainult ekraanil, vaid kuni aastani 2014 ka päris elus.
  9. Ligikaudu viiendik filmist on hindi keeles. Kartes, et tema Hollywoodi toetajad ei nõustu suured hulgal hindikeelsete dialoogidega, piiras režissöör võõrkeelsete stseenide hulka.
  10. Kui mõned vaatajad leidsid, et inglisekeelne sõna pealkirjas “slumdog” on rassistliku kõlaga, selgitas režissöör Danny Boyle, et see on kombinatsioon peategelase kahetisest staatusest: ühelt poolt slummiasukas, teisalt aga peksupoiss (inglise keeles underdog). Siiski viis see kohtuasja ja mitmete protestideni, ehkki India meedia ja Mumbai inimesed olid põnevil filmi edust Kuldmehikeste jagamisel.